Skip to main content
+48 515 512 796     biuro@marinecover.pl

Kwietnik wodny

Problem niszczenia naturalnych siedlisk roślin i zwierząt pojawia się podczas zagospodarowywania brzegu morskiego np. przy powiększaniu terenów portowych czy tworzeniu infrastruktury turystycznej i mieszkaniowej. W wyniku prac budowlanych znikają unikalne siedliska wydmowe, a wraz z nimi zagrożone lub rzadkie gatunki organizmów.

Wg. Raportu WWF (2018) degradacja naturalnych siedlisk jest obok przełowienia jednym z najważniejszych czynników powodujących wymieranie gatunków morskich. Dlatego podczas tworzenia nowych inwestycji o dużym wpływie na naturalne siedliska wymaga się tworzenia siedlisk zastępczych.

Naszą odpowiedzią na problem zaniku siedlisk organizmów wydmowych i nadbrzeżnych jest stworzenie pływającej wyspy -  platformy unoszącej się na wodzie. Platforma została wykonana z elementów drewnianych i styropianu. Pokryliśmy ją polimocznikiem dzięki czemu konstrukcja platformy jest trwała, lekka i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Na platformie umieszczono podłoże, w którym zasadzono zagrożonego wyginięciem astra solnego. Teraz astry pięknie się rozwijają, a sama platforma wygląda jak pływający kwietnik. Obecnie pływające kwietniki można zobaczyć na Martwej Wiśle w okolicy Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego. Nadzór merytoryczny nad powstaniem kwietników prowadzili pracownicy stacji, a ich powstanie jest odpowiedzią na potrzeby nowych inwestycji DCT Gdańsk S.A.

Skontaktuj się z nami, jeśli masz pomysł na nieoczywiste zastosowanie kosmicznej technologii opartej na polimocznikach.

 

 

Opis projektu

Lokalizacja: Gdańsk - Sobieszewo
Klient: DCT Gdańsk S.A.
Produkty: ART-7052 HE
Obszar pokrycia: 5 m2
Data ukończenia: 2019